Czy z każdymi dolegliwościami bólowymi powinniśmy się udać do fizjoterapeuty lub osteopaty? Oczywiście, że nie! Podam Ci 5 prostych sposobów na to co robić gdy boli wtedy gdy nie mamy opcji na szybką wizytę u specjalisty.
1. Spokojnie
Często mówię, że „ból jest w głowie”. Ból to nic innego jak reakcja na informację z ciała, którą przewodzi układ nerwowy. Na tej drodze, poprzez działanie układu nerwowego możemy zarządzać bólem. Zastanawiasz się co robić gdy boli? Pomimo bólu starać się uspokoić. Czy to łatwe? Oczywiście, że nie. Czy skuteczne? W większości przypadków tak. Nasze ciało i umysł mogą bardzo dużo, co pokazują historie ludzi pokonujących granice ludzkiej wytrzymałości.
2. Oddychaj
Głęboki wdech nosem i spokojny, długi wydech, również najlepiej nosem. Oddech też bardzo wpływa na uspokojenie układu nerwowego. Jest to najprostsze narzędzie, by nim nadzorować i sterować. Dlatego spokojny oddech to Twoja pierwsza pomoc w dolegliwościach bólowych.
3. Ruszaj się
Bolą Cię plecy w określonym ruchu, a w innych kierunkach nie? Ruszaj tym odcinkiem dużo, płynnie, starając się nie prowokować dolegliwości bólowych. Prawie w każdym przypadku jest kierunek ruchu, który możemy wykonywać. Wykonuj powtarzalne, naprzemienne ruchy w zakresie bezbólowym, w dużych ilościach. Poprzez taką pracę poprawimy krążenie danej okolicy a krew wraz ze swoimi składnikami „zrobi swoje” i pomoże tej okolicy. Rada ta nie ma racji bytu w przypadku urazów gdy mogło dojść do uszkodzenia tkanek, typu złamania, zerwania i zwichnięcia.
4. Pij wodę i jedz lekkostrawne posiłki
Gdy pojawia się ból warto, by energia była spożytkowana na proces naprawczy, a nie na intensywne trawienie ciężkiego jedzenia. Masz jakieś dolegliwości bólowe? Jedz mniej i lżej, aby Twój organizm mógł skupić się na regeneracji. Dodatkowo duże ilości wody poprawią krążenie globalne w całym ciele, a tam gdzie dobre krążenie, tam większa szansa na lepsze gojenie.
5. Odpocznij
Możesz pomyśleć: „łatwo się mówi”, gdy boli, a obowiązków nie ubywa. W mojej opinii gdy boli, należy dokończyć sprawy krytyczne, najważniejsze i niecierpiące zwłoki. Te, które można odłożyć, po prostu należy na ten moment odłożyć i odpocząć. Jak masz się czuć lepiej, jeśli ciało nie ma czasu na regenerację? Z doświadczenia gabinetowego wiem, że osoby, które do swoich dolegliwości podeszły na poważnie, szybciej wróciły do dobrego stanu, niż Ci którzy odkładali swoje zdrowie na później.
Te punkty na pewno będą pierwszą pomocą w przypadku nagłego bólu. Jeśli jednak utrzymuje się on kilka dni warto udać się do specjalisty, fizjoterapeuty lub osteopaty, który pomoże Ci określić co się stało i jakie dalsze kroki podjąć w celu pozbycia się bólu i wyzdrowienia. Nie zapominaj też o odpowiedniej ilości aktywności fizycznej.
Z pozdrowieniami,
Krzysztof Jędrek – konkretny fizjoterapeuta